D-Vize

D-Tipi Ulusal Vize Danışmanlık Hizmetleri

D Tipi vize başvuru işlemleri

Avrupa birliğinde yaşamak, çalışmak, kendi işini kurmak! Çalışan Kart, başvurulara kapsamlı AB sosyoekonomik haklar sağladığı gibi daimi ikamet ve AB vatandaşlığına kadar doğru bil yol sunar.

EK HİZMETLER randevu alın

01.

Başvuru için hazırlayacağınız evraklarınızın güncel olmasına dikkat ediniz.

02.

Tercümanlık çevirilerinizi doğru yapıldığını mutlaka kendiniz kontrol ediniz.

03.

Yanlış veya eksik evrakların oluşması durumunda, başvuruda dosya iade edilir.

04.

Eksik evraklar oluşmasında, başvuru işlemleriniz bir sonraki tarihe ertelenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, D-Tipi ulusal vize başvuru taleplerini Online randevu alarak, doğrudan Ankara Elçiliğe (Konsolosluk) yapmaları gerekmektedir.

D-TİPİ Ulusal VİZE

Ulusal vize, uzun süreli kalış 90 günden fazla kalış.
Örneğin:
Çalışma amaçlı, Aile birleşimi veya yeniden giriş yapmak isteyen Eşleri / çocukları için vize talebinde bulunanlar bu Kategoriye girerler.

çalışan kart / EMPLOYEE CARD

Avrupa’da işveren (Sponsor..) Tarafından bilgileriniz konsülde edildikten sonra size bir iş sözleşmesi sunulacaktır.

D – TİPİ VİZE

Ulusal Vize Adımları

 1. Temiz Sabıka kaydı – Adliye’ de Apostille kaşe yapılması zorunludur.

 2. Diploma ve sertifikalar – orijinal olması gerekiyor.

 3. Pasaportun renkli fotokopisi – geçerlilik süresi en az 2 yıllık olmalıdır.

 4. 4-Adet Biyometrik resim – Arka fonu beyaz olacaktır.

AB’ de Employee Card/Çalışan Kart başvurusu için önceden randevu alınması gereklidir.
Başvuru esnasında, kişi 2 Adet Biyometrik resim ve parmak izi verecektir.
Blue Card İşlem süresi 15 gündür, adrese teslim edilmek üzere gönderilir ve böylelikle oturum ve çalışma izni başlamış olur.
Çalışmadığınız sürede devlete her ay sağlık sigortası için ödeme yapmanız gerekiyor.
Çalışmaya başladığınızda, veya iş kurduğunuzda sağlık sigortanızı iş yeri öder.
Başlamış olan sağlık sigortasıyla tüm ülkede her hastaneden yararlanabilirsiniz.
İş Sözleşme ve oturum kartı bitiminde, uzatma işlemleri tarafımızca yapılmaktadır.

1. Adım

Çalışma izni ve uzun süreli vize başvurusunda bulunabilmek, e-posta adresine gönderilecek standart bir e-posta kaydına dayanarak mümkündür. Aksi takdirde randevu için yapılan başvurunuz kabul edilemez olarak kaydedilecektir. Doğru bilgilere dayanarak yapılan başvurularda, başvurunun tarihi, saati ve yerini içeren bir e-posta alacaksınız.

Randevu başvurusu yapabilmek için e-postanın nasıl olması gerektiğine dair bilgiler:

E- postanız 3 kısımdan oluşmalıdır:

kısım (E-posta konusu): Aşağıdaki 3 kalış amacından sadece bir tanesini belirtiniz:

 • STUDY (eğitim amaçlı  uzun süreli vize/oturma izni)

 • JOB (çalışma amaçlı oturma izni)

 • OTHER(eğitim ya da çalışma dışındaki amaçlı vize/oturma izni)

! DİKKAT! E-postanın konu kısmında yukarıda belirtilenlerin dışında farklı bir ibare bulunmamalıdır.!

2. kısım (e-posta metni) –  e-posta metninde aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

 • SOYADI ve adı (latin harfleri ile, pasaportta yer aldığı şekli)

 • Doğum tarihi

 • Pasaport numarası

 • Telefon numarası

 • İletişim için e-posta

Örnek:

 • DEMIRTAS Hamit

 • 11/11/1111

 • U123456789

 • +90 0532 123456789

 • demirtas.hamit@asdfgh.tr

! DİKKAT! E-posta metninde farklı bir içeriğe yer verilmemelidir! Metinde yer alan farklı içerik dikkate alınmayacaktır. Tarih değiştirme talebine cevap verilmeyecektir!

3. kısım (e-posta ekleri): Başvuruda bulunacak kişi, ekleri PDF formatında eklemelidir. (bulut depolama alanına yüklenen dosyalar kabul edilmeyecektir.):

 • Kişinin kişisel bilgileri ve fotoğrafının olduğu pasaport sayfasının fotokopisi

 • Kalış amacını gösteren belge – örn. Eğitim öğrenim için kabul mektubu

Talep edilen bilgileri sadece ek şeklinde göndermek yetersizdir, e-posta metnine de bu bilgileri yazmak gerekmektedir. Aynı zamanda e-postada yer alan bilgiler ile eklerin içerisindeki bilgiler tam olarak örtüşmelidir. Eğer bu bilgiler örtüşmüyorsa yanıt verilmeksizin bu e-posta değerlendirme dışı bırakılacaktır.

Randevu talebi aşağıdaki durumlarda kabul edilmeyecektir:

 • Başvuran e-posta konusunda kalış amacını belirtmezse

 • Başvuran e-posta metnine tüm bilgileri doldurmazsa

 • Başvuran talep edilen ekleri pdf formatında eklemezse

 • Başvuran talep edilen ekleri bulut dosyalama alanına ekleyip sadece bulut linkini eklerse

 • E-posta metnindeki bilgiler ile eklerdeki bilgiler  örtüşmezse

 • Talep birden fazla kişi için yapılırsa (istisnai durum – reşit olmayan çocuklar vasisi ile birlikte talepte bulunur – bakınız aşağıdaki açıklama)

DİKKAT! BAŞVURU YUKARIDA BELİRTİLEN TALIMATLARA UYGUN YAPILMADIĞINDA, BU E-POSTAYA YANIT VERİLMEKSİZİN  BAŞVURU DEĞERLENDİRME DIŞI  BIRAKILACAKTIR.

Başvuruda için gönderilen e-posta randevu talepleri, visa_ankara@mzv.cz adresine ulaştıkları tarih ve saate göre sıraya alınacaktır.

TARİHLERİN SIRALAMASI DEĞİŞMEZ!

Haftalık randevu kapasitesi:

 • Eğitim amaçlı-18

 • Çalışma kartı, mavi kart, mevsimlik iş- 5

 • Diğer- 3

Eğer yukarıda belirtilen kapasite dolmamışsa ve talepte bulunan tüm kriterleri yerine getirmişse, başvuru için randevu tarihi e-posta yolu ile iletilir. Randevu tarihleri visa_ankara@mzv.cz e-posta adresine gelen taleplerin sırasına göre kronolojik şekilde belirlenmektedir.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Çek Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçiliği başvuranların sıralamasına herhangi bir şekilde müdahale etmez, sıralamayı değiştirmez ve etkilemez.  Ne Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ne de Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği randevu tarihi değiştirme taleplerini yanıtlamayacaktır.  Eğer başvuruda bulunacak olan, verilen tarihte randevuya gelmez ise yukarıda izah edilen standart usul ile yeniden randevu talebinde bulunmak durumundadır.

Bir e-posta = bir başvuran kuralı geçerlidir, bir e-posta içerisinde birden fazla kişinin başvurusu kabul edilmemektedir.

Başvuran ile birlikte aynı anda reşit olmayan çocuk/çocuklar da başvuru yapıyorlarsa bu istisnai duruma girer. Böyle bir durumda başvuran tek bir e-posta göndererek, e-posta metnine hem kendisinin hem de çocuk/çocukların bilgilerini ekler ve ek kısmına da hem kendisi hem de çocuk/çocukların fotoğraflı pasaport sayfaları ile kalış amacını destekleyen belgenin fotokopisini ekler.   Eğer çocuk başvuranın pasaportuna kayıtlı ise, başvuruda bulunanın bunu e-posta metninde belirtmesi ve çocuk/çocukların bilgilerininin olduğu pasaport sayfasını da ek olarak eklemesi gerekmektedir.

Görev çevresi kuralı

Başvuruda bulunacak olanların, görev çevresi kuralına uymak ve riayet etmek durumunda olduklarını ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin ancak görev çevresinde ikametgâhı bulunanlarının başvurularını kabul ettiğini hatırlatırız:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Siirt, Sivas, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Kilis, Osmaniye.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu görev çevresi bölgesinde ikametgâhı bulunan başvuru sahipleri, sadece İstanbul‘da kayıt yaptırabilir ve sadece İstanbul Başkonsolosluğunda başvuruda bulunabilir.

Bu duyurunun Çek dilindeki versiyonu daima bağlayıcıdır, Türk dilindeki versiyonu resmi ve bağlayıcı değildir.

2. Adım

Konsolosluk randevu sırasına göre mail ile dönüş sağlayacaktır. Randevu gününde parmak izi verilmek üzere, tüm orijinal evraklar ve pasaport, kimlik ile şahsen gelinmesi gerekmektedir

3. Adım

Uzu süreli vize başvuru talebinde, Konsolosluğun işlem süresi bitiminde belirleyeceği gün içerisinde pasaportunuza vize basılmadan önce, seyahat edeceğiniz tarih’ ten itibaren 60 günlük bir seyahat sigortasına ihtiyacınız olacaktır.

Employee Card, Blue Card, tüm AB (Schengen) ülkelerinde oturum ve çalışma hakkı tanır.

Öğrenci Çocukların oturum izni için, Ebeveyn den dolayı 18 yaş altında çocukların Ebeveynlerinin Blue Kartını aldıktan sonrası, AB’ de okul kaydı için başvurulur.