1. Vize Başvurusunda bulunabilmem için pasaportumun süresi nasıl olmalıdır.

Avrupa ülkelerinde Schengen vizesi başvuruları için, öngörülen seyahat bitimi tarihi itibariyle pasaportunuzun en az 3 aylık geçerliliği bulunmak durumundadır.

2. Schengen vizesi ne demektir?

Schengen Vizesi C tipi vize olarak adlandırılır, Konsoloslukların uygun görmüş olduğu süreli vize olarak tüm Schengen ülkelerinde bilindiği üzere en fazla 90 güne kadar seyahat edilebilmektedir, c vize kişiye ikamet hakkı tanımamaktadır.

3. Ulusal vize ne demektir?

Ulusal vizeler D-tipi vizelerdir, Schengen ülkelerinde 90 günün üzerinde ikamet edenler için geçerlidir. Örneğin; Aile birleşimi gibi, yada Almanya’ da çalışmak veya öğrenci eğitimini sürdürmek amaçlı durumlarda alınan vize tipleridir.

4. Schengen vize başvurusu en geç ne zaman yapmalıyım?

Seyahatinize 90 gün kala öncesi her hangi bir Schengen v.s. ülkelere yapabilirsiniz. 90 gün öncesinde herhangi bir ülkeye başvuruda bulunamazsınız, web sayfamızda önceden konsolosluk tatil günlerine bakmayı unutmayınız.

5. Yeşil pasaport için vize isteniyor mu?

Gideceğiniz Schengen ülkesinde 90 günü aşmamak kaydı ile, yeşil pasaportlular Schengen Vizesi almaları gerekmiyor.

6. T.C. Vatandaşıyım (Türk pasaportum var) fakat Schengen dışında bir ülkede ikamet tezkerem var. Herhangi bir Schengen vizesi için nereye başvuru yapmalıyım?

İkamet tezkeresinin bulunduğun O ülkenin Konsolosluğu üzerinden vize başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

7. Yurt dışında öğrenciyim, Türkiye’de vize başvurusu yapabilirmiyim?

Yurt dışındaki Öğrencilerin, bulundukları Schengen ülkesinde vize başvurusu yapmaları gerekiyor.

8. Vize başvurumu hangi ofislerinizden gerçekleştirmem gerekiyor?

Web sayfamızda Vize Antalya Ofisimizden, vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

9. İsim değişikliğinde eski paspaportumda süresi bitmemiş schengen vizesi geçerlimidir?

Maalesef geçerli değildir, önceden alınmış vizenin güncel bir pasaportunuzda yer alması gerekiyor. Evlilik, boşanma vb. İsim değişikliği gibi hususlarda güncel olmayan pasaportlar geçerli değildir.

10. Vize Başvuru evraklarımı size kargo ile gönderebilirmiyim?

2014 Yılı itibaren alınmış olan Schengen vizelerin üzerinde (VIS) işareti içeriyorsa başvuru evraklarınızı imzalayarak gönderebilirsiniz. Siz gelmeden tüm işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz. Belirtilen 2014 tarihinde hiç vize almadıysanız, Parmak izi için randevu gününe şahsen gelmeniz gerekiyor.